a szent irásban, se a tráditioban, nem is abban áll, a privilegiátus oltároknak indulgentiája.

Hanem abban áll. hogy az ollyan oltárokon, különösön. ajánllya. a kristus elégtételeit., és a szentek érdemit a szent áldozatban. a meg holt lelkekért, e ki is tettzik abbol., hogy az ollyan oltárokon. szabad misét mondani alelkekért. ollyan napokon. a mely napokon más oltárokon nem volna szabad. azt minden pap tudgya. hogy a halotakért. bizonyos napokon különösön misét nem mondhatni, mivel az officiumal meg kell egyezni amisének, erre valo nézve engedtetett tehát meg, hogy bizonyos oltárokon, ahalotakért. misét mondhassanak, egyszer, vagy kéttszer egy hétben., de a privilegiátus oltár is ollyan templomokban engedtetik meg, a melyekben bizonyos számu oltárok vannak

K kitsoda adhattya az indulgentiákot?

F. közönségesen valo indulgentiát a pápa, vagy a Concilium generale adhatt, a püspökök pedig a magok diecésisekben., a szerént. amint az anyaszent egy ház. ez iránt hatalmat adot nékiek.

20 Articulus Az absolutiorol

K Midön valaki meg szánván büneit, azokat meg gyonta., magát meg jobbitani fogadta. mí vagyon még azután hátra?

F. Egyéb nincsen hanem hogy absolutiot vegyen a paptól.

K Mitsoda az az absolutio.?

F. Az ollyan sententia. amelyet apap mond a bünösre akristus nevében. a mely által. a bünei meg bocsátatnak azoknak kik azokért töredelmeségel vannak, és akik mindent véghez vittek tehettségek szerént, hogy azokért, botsánatot nyerhessenek Istentöl.

K A pap valoságal meg bottsáttyaé a vétkeket?

F Igen is, A kiknek meg botsáttyátok bünöket, mondgya. akristus. meg lesznek botsátatva. és akiknek meg tarttyátok, &. joan. 20. 23.

K Tsak egyedül az Isten botsáthattya meg avétkeket, a pap nem botsáthattya hát meg?

F. Igen is tsak az Isten botsáthattya meg a maga nevében, de apapok a kristus nevében botsáttyák meg, mivel ö tölle is vették azt a hatalmot.

(V/2. Catechismus Formájára valo közönséges. Oktatások: 1351)


Előző oldal | Következő oldal